Zapalenie ścięgna Achillesa

Jeśli zaraz po wstaniu z łóżka odczuwasz piekący ból w okolicy pięty i w łydce, dodatkowo nie jesteś w stanie wspiąć się na palce, to może być ból ścięgna Achillesa. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić co to jest zapalenie ścięgna Achillesa, czym się objawia i jak je skutecznie rehabilitować. 

Po czym poznać, że to zapalenie ścięgna Achillesa

Dolegliwość zwana zapaleniem ścięgna Achillesa najczęściej objawia się bólem w okolicy przejścia brzuśca mięśnia trójgłowego łydki w jego przyczep do kości piętowej. Mówiąc potocznie jest to ból skupiony wokół pięty i promieniujący w górę łydki. Jednym z najczęstszych powodów problemów w obrębie Achillesa jest zbyt duże napięcie tylnych taśm mięśniowych, które zbyt mocno pociągają za swój przyczep w okolicy pięty. 

Początkowo dolegliwość bólowa ścięgna Achillesa może pojawiać się rano po wstaniu z łóżka, po dłuższym siedzeniu lub po aktywności fizycznej np. bieganiu. Często też towarzyszą mu trudności w staniu na palcach. Powyższe sygnały bólowe nie powinny być ignorowane. Taki ból najczęściej sam nie przejdzie, a nierehabilitowany, może prowadzić do poważniejszych schorzeń.

Co jeśli zignorujemy ból ścięgna

Długotrwały nieleczony stan zapalny może doprowadzić do osłabienia ścięgna Achillesa, a nawet do jego zerwania. Wraz z rozwojem zapalenia ścięgna, może dojść do stanu zapalnego kaletki maziowej, któremu często towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie oraz tkliwość przy dotyku. Nie wolno zatem ignorować już pierwszych objawów bólowych. Im wcześniej zgłosimy się do fizjoterapeuty, tym łatwiej będzie opanować powstający stan zapalny. 

Jak zapobiegać zapaleniu ścięgna Achillesa

Kiedy pojawią się pierwsze dolegliwości bólowe ścięgna Achillesa należy zgłosić się do fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta wykona badanie okolic objętych dolegliwością, określi przyczynę problemu i rozpocznie rehabilitację polegającą na zbalansowaniu napięcia mięśniowego w obrębie Achillesa. Celem zabiegów jest zmniejszenie napięcia tkanek w okolicy ścięgna Achillesa, co w konsekwencji pomaga usunąć przyczynę stanu zapalnego. Podczas fizjoterapii pracuje się nad rozciągnięciem oraz uelastycznieniem ścięgna, które w stanie zapalnym jest przykurczone. Zabiegi mają wzmocnić ścięgno oraz mobilność stawu skokowego.  

Oprócz fizjoterapii ważna jest też zmiana codziennych nawyków. Przede wszystkim należy dać odpocząć ścięgnom. Wiąże się to z zaprzestaniem na czas leczenia aktywności fizycznych, które mogą potęgować dolegliwość. Wskazane jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych, które przepisze lekarz. Zaleca się też chłodzenie okolic ścięgna Achillesa. W tym celu można z powodzeniem stosować okłady z użyciem kompresu chłodzącego (cold-pack). 

Jeśli podejrzewasz, że masz nadwyrężone ścięgno Achillesa, przyjdź do nas. Zbadamy co jest przyczyną dolegliwości i poprzez odpowiednie techniki fizjoterapii pomożemy Ci wrócić do zdrowia i formy.  

tlenoterapia - komora hiperbaryczna

Tlenoterapia – promocja tylko do końca wakacji

Słyszeliście na pewno o tym, jak pozytywny wpływ na nas ma tlenoterapia. Wiele osób na co dzień korzysta z naszej komory hiperbarycznej, by się zregenerować, odprężyć i wyleczyć wiele dolegliwości. Dla naszych stałych bywalców, ale także dla przyszłych entuzjastów tlenoterapii, do końca wakacji mamy super promocję! Chcecie poznać szczegóły? Zapraszamy do lektury.

rozgrzewka przed treningiem

Rozgrzewka przed treningiem to podstawa

Jednym z najważniejszych elementów treningu jest rozgrzewka, która powinna być przeprowadzana przed każdą jednostką treningową. Dobrze wykonana może zarówno poprawić wydajność jak i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *