DRENAŻ LIMFATYCZNY (MANUALNY)

Polega na oddziaływaniu na układ chłonny. Sprawdza się zarówno w aspektach leczniczych, jak i kosmetycznych. Głównym celem masażu limfatycznego jest poprawa krążenia krwi oraz zmniejszenie widoczności obrzęków.

Drenaż limfatyczny manualny to zabieg otwierający zdrowe naczynia limfatyczne i przepychający do naczyń limfatycznych białka oraz płyny z obrzękniętych obszarów.

Fizjoterapeuta wykonuje specjalne, delikatnych ruchy rozciągające skórę, które zwiększają ciśnienia śródmiąższowe. Ruchy podczas drenażu limfatycznego są powolne i przypominają przesuwanie skóry oraz ruchy okrężne. Zawsze wykonywane są w ściśle określonym kierunku, by limfa nie cofała się, tylko była przesuwała w kierunku serca. Pacjent podczas całego zabiegu leży. Fizjoterapeuta nie używa żadnych oliwek, olejków ani balsamów.

Kiedy stosować manualny drenaż limfatyczny

Masaż limfatyczny jest zabiegiem szczególnie mocno polecanym osobom z rozpoznanym obrzękiem limfatycznym. Drenaże limfatyczne są zabiegiem koniecznym po liposukcji. Stosowane są także jako leczenie pomocnicze żylaków kończyn dolnych, obrzęków żylnych oraz niewydolności żylnej. Terapia z wykorzystaniem drenażu manualnego dobrze sprawdza się przy likwidacji obrzęków pooperacyjnych oraz obrzęków pourazowych.

Zabiegi manualnego drenażu limfatycznego wykonywane są także jako pomocnicze leczenie wielu chorób neurologicznych i reumatologicznych Należą do nich m.in. zespół cieśni nadgarstka, różnego rodzaju neuralgie i neuropatie oraz zespół Raynaulda.

Drenaż limfatyczny pomaga też w walce z zaburzeniami metabolizmu, m.in. przy leczeniu dny moczanowej. Wiele pacjentek decyzuje się na drenaż limfatyczny z powodów estetycznych. Drenaż ma bowiem wpływ na ograniczenie tzw. cellulitu wodnego. U wielu osób jest także terapią wspomagającą odchudzanie. Limfa odpowiada za transport kwasów tłuszczowych w organizmie. Drenaż limfatyczny wspomaga proces usuwania rozbitej tkanki tłuszczowej.

Manualny drenaż limfatyczny wchodzi w skład Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej (KTP).

Jak często stosować drenaż limfatyczny

Zabiegu manualnego drenażu limfatycznego najczęściej wykonywany jest dwa razy w tygodniu. Jednak częstotliwość zabiegów staramy się zawsze określać indywidualnie dla każdego pacjenta. Zależy ona bowiem od przyczyny zgłoszenia się na zabieg.

Jak często stosować drenaż limfatyczny

Drenażu limfatycznego manualnego nie powinno wykonywać się u pacjentów, u których stwierdzono:

• zakrzepicę żył głębokich,
• niewyrównaną niewydolność serca,
• nieleczoną zastoinową niewydolność serca,
• ostrą niewydolność nerek,
• stan zapalny skóry o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym.

Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem drenażu limfatycznego manualnego, zapraszamy do kontaktu. Nasi fizjoterapeuci opracują dla Ciebie plan terapii manualnej uwzględniając zalecaną dla Ciebie częstotliwość zabiegów.

ADRES

ul. Czerniakowska 178A lok. V

00-440 Warszawa

zadzwoń