Trening mobilności

Trening poprawiający zakresy ruchomości w stawach.

Trening mobilności ma na celu zwiększenie możliwości ruchu naszych stawów oraz współpracy układu mięśniowego i kostnego. Dobrze wykonany i dobrany trening, pozwala naszemu ciału na zdecydowanie większą ruchomość, przez co minimalizuje ryzyko kontuzji zarówno w życiu codziennym jak i podczas uprawiania sportu.

Mobilność definiuje się jako zdolność organizmu do ruchu w stawie. Dzisiejszy siedzący tryb życia, połączony z przebywaniem przez wiele godzin w jednej pozycji, może prowadzić do przykurczów mięśni i stawów, a tym samym zmniejszania ich mobilności. To z kolei może prowadzić do dolegliwości bólowych.

Dla kogo trening mobilności

Trening mobilności jest w szczególności polecany osobom, prowadzącym ze względu na swoją pracę siedzący tryb życia, spędzającym dużo czasu w jednej pozycji oraz wszystkim tym, którzy czują, że ich stawy są „sztywne”.

Taki trening jest również polecany osobom aktywnie uprawiającym sporty, szczególnie te związane z ćwiczeniami siłowymi. Dzięki zwiększeniu możliwości ruchu w stawach, poprawia się również ogólna mobilność w treningu, co minimalizuje ryzyko kontuzji oraz pozwala uzyskiwać lepsze wyniki, dzięki poprawie motoryki całego ciała.

Trening mobilności umożliwia pracę nad aktywnym i pasywnym zakresem ruchu stawów. Co bardzo ważne, może to być trening bez sprzętu, oparty na odpowiednio dobranych ćwiczeniach aktywizujących ruch.

W zależności od tego, czy jesteś osobą aktywnie uprawiającą sport, czy po prostu chcesz zwiększyć swoją elastyczność, dobór treningu będzie inny. Warto na początku postawić sobie cel, dopasowując go do swojego stanu zdrowia i kondycji. Bardzo popularny jest trening mobilności stawów, szczególnie tych, które przez dłuższe okresy czasu pozostają bez ruchu, jak kolana czy nadgarstki. Zdarza się to nagminnie u osób spędzających długie godziny za biurkiem i pracujących na komputerze.

Jak wygląda trening poprawiający mobilność

W jego skład wchodzą bardzo różne ćwiczenia takie jak: przysiady, skłony i inne, aktywizujące poszczególne grupy mięśni i stawów. Wachlarz takich ćwiczeń jest bardzo szeroki, dlatego dobiera się je indywidualnie dla każdej osoby oraz celu z jakim przychodzi do fizjoterapeuty. Do treningu wprowadza się również elementy treningu siłowego, rozciągania czy ćwiczeń z gumami oporowymi. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Jeżeli czujesz, że Twoje ciało po długich godzinach pracy staje się „sztywne” lub często łapiesz różne kontuzje, warto zwrócić się o pomoc do naszych fizjoterapeutów. Dobierzemy dla Ciebie odpowiednie do treningu mobilności ćwiczenia, pokażemy jak je prawidłowo wykonywać. Na bieżąco też będziemy monitorowali Twoje postępy. Pomożemy Ci również wtedy, kiedy nie masz żadnych dolegliwości, ale prowadzisz mało aktywny tryb życia i chcesz zabezpieczyć swoje stawy przed negatywnymi skutkami braku dostatecznego ruchu.

Zapraszamy na treningi mobilności.

ADRES

ul. Czerniakowska 178A lok. V

00-440 Warszawa

zadzwoń