Terapia manualna

Terapia manualna to naturalna i nieinwazyjna metoda leczenia i diagnostyki stosowana w odwracalnych dysfunkcjach elementów tworzących układ ruchu, takich jak mięśnie, stawy, więzadła czy kręgosłup. Do diagnozowania i leczenia wykorzystywane są dłonie i dotyk oraz różne rodzaje ucisku.

Terapia manualna to specjalistyczna metoda leczenia fizjoterapeutycznego użyteczna przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach narządów ruchu, schorzeniach neurologicznych oraz dolegliwościach bólowych ze strony układu mięśniowo-stawowego. Jej celem jest przywrócenie prawidłowego napięcia tkanek objętych stanem chorobowym, a co za tym idzie redukcja dolegliwości bólowych.

Fizjoterapia manualna rozpoczyna się od szczegółowej diagnozy i oceny stanu pacjenta. Zawiera się w niej zarówno wywiad dotyczący stanu zdrowia, nawyków i stylu życia, jak i dodatkowe, specjalistyczne badania mające na celu pogłębienie diagnozy. Fizjoterapeuta ocenia również za pomocą wzroku i dotyku obszary objęte zmianami bólowymi. Prawidłowe diagnozowanie przyczyny jest kluczem do podjęcia prawidłowej rehabilitacji manualnej.

Dla kogo polecana jest terapia manualna

Wskazaniami do podjęcia terapii manualnej są między innymi:

  • bóle mięśni,
  • rwa kulszowa,
  • bóle stawowe kończyn górnych i dolnych,
  • schorzenia i dolegliwości bólowe kręgosłupa,
  • wady postawy,
  • zaburzenia napięcia mięśni okolic miednicy,
  • zaburzenia snu,
  • drętwienie kończyn i palców,
  • napięcia wynikające ze stresu i przemęczenia,
  • bóle migrenowe.

Leczenie manualne oparte jest na szczegółowej znajomości funkcjonowania narządów ruchu i biomechaniki człowieka. Polega ono na manipulacji, uciskach oraz terapii manualnej tkanek miękkich w obszarze objętym zmianami bólowymi. Podczas zabiegu pacjent jest umieszczany na specjalnym stole, przypominającym taki do masażu. Fizjoterapeuta uciska i wykonuje pchnięcia dłońmi w okolicach obszaru objętego zmianami chorobowymi, żeby przywrócić właściwe ułożenie struktur mięśniowych. Aktywizowane są wszystkie tkanki miękkie skóra, mięśnie, nerwy, ścięgna i wiązadła.

Podczas rehabilitacji manualnej kręgosłupa terapeuta uciska i masuje tkanki znajdujące się w jego okolicy, rozgrzewa je a następnie ustawia na właściwych miejscach kręgi i dyski, które najczęściej odpowiedzialne są za dolegliwości bólowe.

Rehabilitacja manualna jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji ortopedycznej i pooperacyjnej oraz wszędzie tam, gdzie konieczna jest poprawa funkcjonowania aparatu ruchu.

Indywidualna terapia manualna oparta jest na szerokim wachlarzu stosowanych technik terapeutycznych. Są to m.in. masaże manualne, rozciąganie, mobilizacje stawowe, ćwiczenia manualne i neuromobilizacja. Wszystkie te elementy w zależności od przypadłości pacjenta mają konkretne cele takie jak zmniejszenie bólu, poprawę ruchomości, zwiększenie zakresu ruchu stawów, zmniejszenie stanów zapalnych i napięcia mięśni.

Przeciwskazania do terapii manualnej

Terapia manualna ma jednak swoje ograniczenia, nie może być stosowana u pacjentów z czynnymi procesami chorobowymi na skórze lub w tkankach położonych w obszarze na którym będzie stosowane leczenie (również nowotwory). Przeciwskazaniem są także: świeże urazy mechaniczne, zapalenie stawów, niewydolność krążenia mózgowego czy zaburzenia ogólnoustrojowe.

Jeżeli odczuwasz dolegliwości bólowe związane z układem mięśniowo-stawowym, chętnie Ci pomożemy. Zapraszamy do kontaktu i na konsultację z naszymi fizjoterapeutami.

ADRES

ul. Czerniakowska 178A lok. V

00-440 Warszawa

zadzwoń