Suche igłowanie

Inwazyjna metoda wykorzystująca igłę do penetracji skóry i
stymulowanie punktów spustowych, tkanki mięśniowej oraz
leczenie bólu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Metoda
wykonywana przez terapeutów po specjalistycznym szkoleniu.

Suche igłowanie to metoda terapeutyczna, która polega na nakłuwaniu za pomocą specjalnych igieł tzw. punktów spustowych. Taką nazwę noszą niewielkie bolesne miejsca występujące w mięśniach lub powięziach, które powstają na uszkodzonych włóknach tkankowych. Igłowanie (igłoterapia) jest przeprowadzane wyłącznie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę i ma na celu uzyskanie konkretnego efektu.

Punkty spustowe, w które aplikowane są igły, powstają najczęściej wskutek przeciążenia układu ruchu. Mogą być także wynikiem przebytego urazu, stresu oraz utrzymywania mięśni w statycznym napięciu np. na skutek siedzącego trybu życia. Oprócz bólu mogą też powodować takie objawy, jak ograniczenie ruchomości, uczucie sztywności czy osłabienie siły mięśniowej. Nasz niepokój powinny wzbudzić wymienione objawy, szczególnie jeśli zauważymy ich występowanie po odpoczynku lub rano po przebudzeniu.

Jak wygląda zabieg suchego igłowania

Przed rozpoczęciem zabiegu fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem w celu zlokalizowania przyczyny bólu. Następnie wykonuje badanie, które ma pomóc zlokalizować punkty spustowe. Punkty te charakteryzują się wyraźną twardością i wypukłością.

Igły do suchego igłowania są bardzo cienkie (0,15 – 0,30 mm) i giętkie przez co ich wkłuwanie jest praktycznie bezbolesne. Nie służą do robienia zastrzyków (nie mają kanalika do wstrzykiwania płynu) dlatego nazywane są „suchymi”.


Terapia suchymi igłami ma na celu podrażnienie zakończeń nerwowych znajdujących się w punkcie spustowym oraz wywołane impulsu do rdzenia kręgowego, który prowadzi do rozluźnienia mięśni i ustania bólu. Igłowanie zwiększa też ukrwienie tkanek i wywołuje miejscowy stan zapalny, który pomaga organizmowi w samoleczeniu.

Na co pomaga suche igłowanie

Suche igłowanie jest stosowane nie tylko w fizjoterapii punktów spustowych, może być również z powodzeniem stosowane w leczeniu takich dolegliwościach, jak: zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty, bóle głowy, bóle kręgosłupa czy kolano biegacza.

Zabiegi suchego igłowania są często stosowane na bóle mięśni, bóle pourazowe, bóle wywołanych przeciążeniem układu ruchu, bóle ścięgien i więzadeł. Warto jednak pamiętać, że ostateczną decyzję co do zastosowania suchego igłowania podjąć powinien wykwalifikowany fizjoterapeuta.

Pacjenci przed pierwszym zabiegiem często obawiają się, że będzie to zabieg bolesny. Samo wkłucie jest praktycznie bezbolesne, a podczas poruszania się igły w mięśniu pacjent może odczuwać lekkie łaskotanie. W momencie kiedy igła dociera do punktu spustowego, dochodzi do mikroskurczu włókien mięśniowych i uczucia przechodzenia prądu przez mięsień, co może wydawać się nieprzyjemne. Nie trwa to jednak długo i już wkrótce ból ustępuje, a pacjent zaczyna odczuwać ulgę.

Zabiegi suchego igłowania nie są polecane dla wszystkich. Nie powinno się ich wykonywać u dzieci, kobiet w ciąży oraz u pacjentów cierpiących na:
• stany zapalne i infekcje skóry,
• zmiany skórne, żylaki czy otwarte rany,
• choroby psychiczne,
• oraz stosujących leki przeciwbólowe.

Suche igłowanie jest terapią bezpieczną. W naszym gabinecie wykonują ten zabieg jedynie wykwalifikowani fizjoterapeuci.
Jeżeli odczuwasz dolegliwości bólowe i sztywność swojego układu mięśniowego, zapraszamy do skorzystania z usług naszych fizjoterapeutów. Zaczniemy od diagnozy, następnie wybierzemy odpowiednią metodę leczenia, której elementem może być suche igłowanie.

ADRES

ul. Czerniakowska 178A lok. V

00-440 Warszawa

zadzwoń