TERAPIA BLIZNY

Praca na bliźnie i pobliskich tkankach w celu uelastycznienia i wzmocnienia blizny oraz przywrócenia pełnego komfortu pozabiegowego.

Blizna powstaje w wyniku fizjologicznego gojenia się tkanek, które zostały uszkodzone na skutek urazu czy podczas operacji. Nie każda blizna jest estetyczna. Nie każda blizna też prawidłowo się goi, co może skutkować poważnymi powikłaniami. Terapia blizny jest specjalistycznym zabiegiem rehabilitacyjnym, który wpływa na prawidłowy proces gojenia się blizn, poprawę ich wyglądu i zapobiega patologicznym zabliznowaceniom struktur.

Blizna to nic innego jak nowa tkanka włóknista, która łączy uszkodzone struktury. Jest nieregularna przez co wbudowuje się pomiędzy tkanki mięśniowe, powięziowe i może powodować ich ucisk, a przez to zaburzenia ruchomości. Dzięki wcześnie rozpoczętej fizjoterapii blizny możemy zapobiegać powstawaniu zrostów, uniknąć braku mobilności blizny, a co za tym idzie przykurczy mięśniowych, przeciążeń, dolegliwości bólowych, a nawet zaburzeń postawy ciała.

Kiedy najlepiej rozpocząć fizjoterapię blizny?

Terapię blizny warto zacząć bardzo wcześnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabiegów i operacji, takich jak cesarskie cięcie czy laparotomia, kiedy rana jest głęboka. W takich przypadkach dobrze jest rozpocząć fizjoterapię jeszcze przy założonych szwach. Wówczas nie pracujemy na samej bliźnie. Skupiamy się na tkankach sąsiadujących i pracujemy nad poprawą przekrwienia okolicy blizny. W ten sposób zapobiegamy nieprawidłowemu gojeniu się tkanki.

Bezpośrednio po zamknięciu się rany stosujemy opowiednie techniki fizjoterapeutyczne w celu zmniejszenia napięcia i mobilizacji blizny.

Warto wiedzieć, że tzw. faza dojrzewania blizny, podczas której dochodzi do zagęszczenia się włókien kolagenowych, może trwać nawet do 2 lat. Warto zatem pracować z taką blizną „dojrzewającą”, ale również z bliznami o wiele starszymi.

Jakie techniki terapeutyczne leczenia blizny stosujemy?

Podczas terapii świeżej blizny łączymy różne techniki masażu, m.in. rolowanie fałdu skóry wzdłuż blizny, pionowe unoszenie, mobilizację spiralną lub chwytem „S”, rozciąganie makroskopowe, rozciąganie blizny od środka na zewnątrz czy ściąganie w przeciwną stronę.

Metody terapeutyczne dobieramy indywidualnie dla każdego rodzaju blizny. Poza technikami masażu funkcyjnego blizny i technikami rozciągającymi, polecamy zabiegi suchego igłowania blizny, pinopresury, masażu bańką chińską oraz plastrowanie dynamiczne.

 

Jak rozpoznać czy blizna wymaga fizjoterapii?

Prawidłowa blizna powinna być płaska i mieć jasny kolor. Jeśli blizna jest czerwona, lekko lub bardzo uniesiona ponad skórę (wypukła), bolesna, swędząca – warto zgłosić się na konsultację i rozpocząć fizjoterapię.

Zapraszamy na rehabilitację blizn pooperacyjnych, szczególnie na fizjoterapię blizny po cesarskim cięciu, laparotomii, mastektomii, operacji tarczycy, na masaż blizny po cieśni nadgarstka czy artroskopii kolana.

Nauczymy Was także także jak masować bliznę po operacji w domu. Doradzimy czy dodatkowo wskazane jest stosowanie odzieży uciskowej lub oklejanie. Nauczymy też jak dbać o nawilżenie blizny oraz kiedy chronić ją przed słońcem.

 

Techniki fizjoterapeutyczne wspomagają nie tylko prawidłowe formowanie się blizn, ale mogą wpłynąć na polepszenie wyglądu także starych blizn. Brzydka blizna może powodować obniżoną samoocenę. Jesteśmy po to, by Wam pomóc.

ADRES

ul. Czerniakowska 178A lok. V

00-440 Warszawa

zadzwoń